Dokumentarfilmen Folktales hadde nylig premiere på den internasjonale filmfestivalen Sundance i USA. – Det var stående applaus, rop og gråt, og de ble gjenkjent på gata etterpå, sier lærerne Iselin Breivold og Thor-Atle Svortevik. Det var en helt surrealistisk opplevelse.
Det er alvorlige tider, vi lever i, og vi kjenner ikke noe bedre svar på tidens utfordringer end dannelse og god utdannelse. Derfor organiserer Nordic Bildung i samarbeid med det finske KVS og Musikkens Studieforbund i Norge en nordisk konferanse i Kungälv, på Nordiska Folkhögskolan rett ved Gøteborg, den 6-7 mars om framtidens dannelse/bildning /danning. Mer informasjon og påmelding på: https://www.globalbildung.net/nbn2025-the-future-of-bildung-in-the-nordics/
Rektor ved Lofoten folkehøgskole, Lisa Blom, reiser tilbake til Sverige og slutter som rektor. Lisa startet som leder ved skolen 1. august 2023, før det var hun assisterende rektor i to år. Lisa er fra Sverige og kom til Lofoten i 2017 med mannen Nils Blom som leder kjøkkenet ved skolen. Nå søker de ny rektor ved skolen i Kabelvåg.
Siren Øyan Kulbeck byrja å jobba på Voss folkehøgskule som assisterande rektor i 2020, og tok etter kvart over som konstituert rektor før ho til slutt søkte på stillinga. Aller fyrst kom ho til folkehøgskulen som elev i 1976–77.
En åndsnærværelse har forlatt oss – minneord om Knud Jørgen Holck. Seint om kvelden søndag 3 januar 2016 ankom Knud Jørgen Holck Møre Folkehøgskule for første gang. Knud Jørgen var da 72 år gammel, og pensjonist. Noen få dager tidligere hadde han takket ja til en spontan henvendelse om å forsøke å berge stumpene på en ærverdig gammel folkehøgskole.
Steinar Bryns utrettelige arbeid for fred og dialog ble belønnet med Kongens Fortjenestemedalje på Nansenskolen. Han kom intetanende til sitt planlagte åpne møte om USA, og ble svært overrasket da assisterende statsforvalter Sigurd Tremoen reiste seg og tildelte medaljen.